ПП "Утринна приказка"
Първа възрастова група
В първа възрастова група се прилага Адаптационен модел на Психолого-педагогически и методически практико-приложен модел „Утринна приказка“. Ориентиран е към 3- годишното дете, което постъпва в първа група на ДГ.
Дава допълнителна възможност за образователно развитие, в която учителите, педагогическите специалисти и представителите на семейната общност работят заедно, за да създадат условия за адаптация на детската личност към условията в образователната институция и да разгърне пълния си потенциал в детската група по най- безболезнения начин.
Изразява се в ежедневно четене на приказка от представител на родителската общност пред децата в групата в точно определен час от дневния режим.
Втора възрастова група
Прилага се Целеполагащ Психолого педагогически, методически практико – приложен модел на „Утринна приказка“. Той се изразява в подчиняване на „Утринна приказка“ на тематично поставени цели, които се реализират чрез междупредметни връзки в предоставеното Образователно съдържание по Образователни направления за деня.
С помощта на Целеполагащия модел на ПП „Утринна приказка“:
- предлагаме усвояване и развитие на определени знания и умения;
- формираме действено-практическо отношение към конкретната тема и към практическата дейност;
- развиваме умения за усвояване на знания по собствен познавателен път;
- формираме на умения за оценка/самооценка
- поставяме основите на на технологична грамотност на децата;
- развиваме конструктивно-техническо мислене и въображение;
- насочваме децата към критическо мислене, правото на избор, спазване на правила, работа в екип и др.
Трета възрастова група
Трансформиращия психолого-педагогически и методически практико-приложен модел има за цел да надгради всички постигнати резултати на Педагогическата практика „Утринна приказка“ по време на предишните два (Адаптационен и Целеполагащ), както и да даде нова творческа траектория за развитие на Педагогическата практика. Трансформиращия модел развива когнитивните умения на децата да възприемат, анализират и творчески да възпроизвеждат и прилагат предложената от учителя «Утринна приказка» в Образователните дейности за всеки ден от седмицата.
Децата се учат да разказват в сегашно време от името на неизвестен свидетел на събитията или от името на герой от приказката. Започва всеки ден в 9.00.часа и е естествен преход към последващите ситуации.
Четвърта възрастова група
Реализираме Формиращ психолого-педагогически и методически практико-приложен модел „Утринна приказка“, който отразява успешен преход в началното училище с оглед подпомагане цялостното развитие на всяко дете, особено в социално-емоционално и познавателно отношение.
Изразява се в творчески процес на съставяне на приказка по дадено начало, даден край, изгубено начало, изгубен край.
Срещата с приказките винаги обогатява децата, а благодарение на прилагането на Адаптационен, Целеполагащ, Трансформиращ и Формиращия модел на ПП „Утринна приказка“ те имат възможност да са и активни участници в творчески процес.
В резултат:
Подкрепяме всички области на психично развитие на детето: социално, емоционално, когнитивно.
Демонстрираме уважение към преживяванията на всяко дете и желанието му за себеизразяване.
Осигуряваме включването на представителите на семейната общност като равностоен партньор в поддържането на емоционалното благосъстояние на всяко дете.