Материална база

В детска градина „Елица“, съгласно Наредба № 24 от 10 септември 2020 г. са осигурени държавните  образователни стандарти за  физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване. Осигурени са  единните минимални и задължителни правила и норми към архитектурната и работната среда, необходими за ефективно протичане на образователния процес в детската градина.

Изпълнението на изискванията, определени в този стандарт, гарантира:

(1) безопасни и здравословни условия за образование на децата;

(2) изграждане и функциониране на ергономична среда за образование на децата;   

(3) условия за развитие на интересите и удовлетворяване на индивидуалните потребности на децата;

(4) осигуряване на достъп на всички деца до съоръженията и сградите на детската градини.

С този стандарт се цели създаването на съвременна физическа среда с интегрирани в нея образователни технологии.

Сградата на детска градина „Елица“ е  монолитна и е проектирана специално за тази цел на два етажа. Намира се в район, който е отдалечен от  улици с интензивно движение, паркинги и промишлени предприятия, замърсяващи околната среда. Корпусите  са пет и всеки е с отделни стълбища и вход. Тук са създадени необходимите условия за възпитание, социализиране, обучение и отглеждане на децата. Разполагаме  с обособени зони, зони за игра, зала за спорт и музикални занимания, обслужващи, административни и медицински помещения, помещение за обособени кабинети, свързани с подкрепата за личностно развитие на децата – кабинет на логопеда, кабинет на психолога, ресурсен кабинет. Обособената зона е за всяка група и включва съблекалня с преддверие и гардероб, занималня с кът за хранене, спалня и санитарно-хигиенно помещение и помещение за учители и помощник – възпитатели. Занималнята с къта за хранене са обединени като зони в общо помещение.

 В занималнята, зоните за игра, залата за спорт и музикални занимания се провеждат основни и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие.  Здравният кабинет в детската градина е устроен, съгласно Наредбата по чл. 26, ал. 2 от Закона за здравето. Към сградата на детската градина се предвижда природен кът, а при възможност и опитна градина.

Детска градина „Елица“ разполага с открити спортни площадки, отговарящи на изискванията на Наредба № РД-02-20-3 от 2015 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на сгради за обществено обслужване в областта на образованието и науката, здравеопазването, културата и изкуствата. Има обособена обща открита спортна площадка за ползване от всички групи и по една самостоятелна открита площадка за игри за всяка група. В сградата има  обслужващи помещения, които са предназначени за кухненски блок, пералня, както и технически помещения.

 За библиотечното и информационно осигуряване в детската градина ежегодно се  набавят нови книги, игри и други подходящи източници на информация, свързани с осигуряването на физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата.

Теренът на детската градина включва 30% застроена площ и 70% дворно пространство, обградено с ограда, която се подържа в изправност  за недопускане влизането на външни лица и животни. Дворът на детското заведение е озеленен с различни видове дървета, храсти и тревисти растения. Има богато разнообразие от стационарни уреди за игра. Тревата се коси редовно и обработва два пъти годишно с инсектициди за предпазване от кърлежи.

Съгласно чл. 34, ал. 2 от Закона за здравето, детската градина разполага  с административно-медицински помещения;

(1) кабинет на директора;

(2) методичен кабинет;

(3) здравен кабинет;

(4) изолационно помещение със санитарен възел,

(5) перални помещения;

(6) склад за мръсно бельо;

(7) пералня;

(8) сушилня и гладачна;

(9) кухненски блок;

(10) осигурява се непосредствена връзка между следните помещения на детската градина: гардероба с умивалнята и тоалетната, занималнята със спалнята.

 В детската  градини се осигурява централно отопление при спазване изискванията за факторите на средата.

 Занималните  се оборудвани с маси и столове, съобразени с анатомо-физиологичните особености на децата от съответната възрастова група. Играчките в детската градина отговарят на изискванията, посочени в Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на играчките (ДВ, бр. 62 от 2001 г.). Към занималнята се обособява кът за хранене с маси и столове с височина, съобразена с анатомо-физиологичните особености на децата от съответната възрастова група.

Спалните  се оборудвани с легла, които лесно се почистват, удобни са за обслужване и са на достатъчна височина от пода. За всяко дете се осигурява индивидуален шкаф.

Подът на занималнята и спалнята се изграждат от материали с добри топлоизолационни свойства и се покриват с килим или друго тъканно покритие, позволяващо лесно почистване и дезинфекция. Стените на занималнята и спалнята са с гладко покритие, в светли тонове.

(1) Санитарният възел се оборудва с умивалници, чийто горен ръб е на отстояние 0,5 m от пода, а в яслената група на отстояние 0,4 m от пода. Умивалниците се снабдяват с миещи препарати и средства за подсушаване на ръце.

(2) В умивалнята се осигурява ниско корито за измиване на краката на децата с подвижен душ.

(3) Тоалетните чинии се разполагат в тоалетни клетки с преградни стени с височина 1 m и долен ръб на отстояние 0,2 m от пода.

(4) Санитарният възел се осигурява със съдове за резервна вода.

(5) Стените на санитарния възел се покриват с материали, позволяващи редовно почистване и дезинфекция.

Всички прозорци и врати се обезопасяват и се осигуряват с предпазни мрежи срещу насекоми.

Съгласно Чл. 21. от Наредба №3

 (1) Температурата на въздуха в помещенията на детската градина  е между 18 - 21 °С, с денонощни колебания 2,5 - 3 °С при централно отопление.

(2) Отоплението през различните сезони на годината се регулира съобразно температурата на атмосферния въздух с цел да не се създават условия за прегряване или измръзване на децата.

(3) За отчитане на оптималната температура всяко помещение е снабдено с термометър.

Чл. 22. Влажността на въздуха в помещенията трябва да е в границите от 30 до 60%. В помещенията се поставят уреди за измерване на влажността.

В детска градина „Елица“, съгласно чл. 26. и чл.27

 (1) Се приготвя храна, съобразена с изискванията на Наредба № 23 от 2005 г. за физиологичните норми за хранене на населението (ДВ, бр. 63 от 2005 г.).

(2) Седмичното меню се изготвя от комисия в състав: технолог, домакин и готвач на детската градина.

(3) От дневното меню се заделят проби, които се маркират и съхраняват в хладилник при температура от 0 до 4 °С в продължение на 48 h.

(4) Не се допуска влагане на суровини и предлагане на храни с изтекъл срок на трайност.

(5) Разпространението на заразни заболявания в детската градина се предотвратява чрез:

  1. минимум двукратно дневно проветряване на помещенията, в отсъствие на децата;
  2. изтупване и изнасяне на слънце: ежедневно на спалното бельо; ежеседмично на завивките и килимите; ежемесечно на дюшеците (матраците);
  3. термодезинфекция на спалното бельо при всяко изпиране и последващо изглаждане с гореща ютия;
  4. ежедневно извършване на дезинфекция на подовете, измиване с вода и сапун на играчките, масите, столовете, леглата, стените и др.;
  5. неколкократно ежедневно измиване и дезинфекция на тоалетните; при извършване на дезинфекция на гърнетата на децата от яслените групи се използва специална престилка с отличителен знак, като след обслужване на всяко дете помощник-възпитателите задължително измиват и дезинфекцират ръцете си;
  6. създаване на условия за измиване на ръцете преди хранене и след използване на тоалетната;
  7. дезинфекция на приборите и съдовете за хранене след всяка употреба в сушилни шкафове;
  8. набавяне на индивидуални кърпи за ръце и чаши за вода за всяко дете;
  9. ежедневно наблюдение на здравословното състояние на децата.

 Дезинфекцията се извършва с препарати с разрешение от Министерството на здравеопазването за пускане на пазара на биоцидни препарати съгласно Наредба № 44 от  за условията и реда за пускане на пазара на биоцидни препарати (ДВ, бр. 113 от 2004 г.).